Easicult testztek
Az Easicult lemezes tesztek a mikrobiológiai szennyezettség (teljes baktériumszám és gombák) monitorozására szolgálnak különböző ipari helyszíneken. A tesztek elvégezhetők a helyszínen, és/vagy a minták szállítására is kényelmes lehetőséget nyújtanak. Az Easicult tesztek elvégzéséhez nincs szükség különleges berendezésekre, előkészítésre vagy szaktudásra.
Általában
Az Easicult tesztek használata segít a jó mikrobiológiai minőség fenntartásában az egész gyártási folyamat során. Segítenek a csíraölő szerek használatának optimalizálásában és ezzel meghosszabbítják az ipari folyadékok élettartamát, megakadályozzák a mikroorganizmusok okozta eltömődéseket és korróziót, illetve a szennyezettség miatti munkamenet-megszakításokat.
Az Easicult lemezes tesztek ötféle változatban kaphatók: az Easicult Combi a teljes baktériumszám, az élesztőgombák és a penészgombák egyidejű meghatározására, az Easicult TTC a teljes baktériumszám meghatározására és az Hygicult Y&F (Easicult M) a gombákkal való szennyezettség monitorozására.
Az Easicult tesztek jellemzői
- Használatra kész helyszíni tesztek a mikrobákkal való szennyezettség monitorozására
- Bevett és megbízható módszer, amely biztonságot és nyugalmat nyújt
- Nem szükséges a telepek számlálása, az eredmények egyszerűen értelmezhetők egy összehasonlító ábra segítségével
Műszaki adatok
Elérhető termékek |
|
Módszer | Tenyésztés |
Minta típusa | Folyadék |
Az eredmény megállapításához szükséges idő | Inkubáció ideje 1 és 7 nap között, a terméktől és a hőmérséklettől függően |
Az eredmény leolvasása | Vizuális, szemikvantitatív |
Tárolás | 18 - 25°C |
További szükséges összetevők | Inkubátor használható |
Bejegyzett védjegy | Az Easicult az Aidian Oy bejegyzett védjegye |
A tesztek ismertetése
Az Easicult tesztek használhatók vágófolyadékok, hűtővíz, üzemanyag- és olajtartályok, valamint a papír és a cellulóz feldolgozásánál használatos ipari folyadékok monitorozására. A tesztek hasznosak továbbá a kozmetikumok előállítása és a festék- és lakkgyártás során használt nyersanyagok vizsgálatára is.
Az Easicult Combi kétoldalú merítős lemezes tenyésztési eljárás. A lemez egyik oldala TTC agarral van bevonva, amely lehetővé teszi a leggyakoribb baktériumok növekedését. A lemez másik oldala pedig bengál rózsa agarral (Rose Bengal agar) fedett, ami a penész- és élesztőgombák növekedését teszi lehetővé. A lemez a teljes baktériumszám, valamint az élesztőgombák és a penészgombák egyidejű meghatározására szolgál.
Az Easicult TTC merítős lemez mindkét oldalán TTC tenyésztő közeggel van bevonva, amely lehetővé teszi a leggyakoribb baktériumok növekedését. A teljes baktériumszám meghatározására szolgál.
Az Hygicult Y&F (Easicult M) lemez mindkét oldala olyan tenyésztő közeggel fedett, ami lehetővé teszi a penész- és élesztőgombák növekedését. A gombákkal való szennyezettség monitorozására szolgál különböző ipari helyszíneken.
Dokumentumok és anyagok
Managing microbial contamination in metalworking fluids (EN)
A Guide to Monitoring Surface Hygiene (EN)
Videó
Használati útmutatók
(Csak tájékoztatás céljára. Kérjük, mindig a termékkel együtt csomagolt legújabb használati utasítást használja.)
Easicult TTC IFU (GB, DE, FR, RU, ES, IT, NL, SE, FI), 67683
Easicult Combi IFU (HU), 67987
Easicult Combi IFU (GB, DE, FR, RU, ES, IT, NL, SE, FI), 67987
Hygicult Y&F (Easicult M) IFU (HU), 68013
Hygicult Y&F (Easicult M) IFU (GB, DE, FR, ES, IT, NL, DK, SE, FI), 68013
Biztonsági adatlapok
Ha biztonsági adatlapot szeretne kapni, kérjük, vegye fel a kapcsolatot: info@aidian.hu
Gyakran feltett kérdések
Hogyan lehet megsemmisíteni az Easicult lemezeket?
A lemezeken növekvő mikroorganizmusok bármelyike lehet kórokozó. Ezért a használt lemezek legalkamasabb megsemmisítési módja az égetés, autoklávozás vagy az egy éjszakára való fertőtlenítőszerbe merítés – minden esetben betartva a hatályos törvényeket és előírásokat.
Az Easicult Combi lemez „rózsaszínű” oldalán található összes telepet gombának kell tekinteni? Az Easicult Combi lemez „halvány színű” oldalán található összes telepet baktériumnak kell tekinteni?
A „rózsaszínű” oldal bengál rózsa agarral (Rose-Bengal agar) van bevonva, amely az élesztő- és a penészgombák kimutatására szolgál. A baktériumok növekedésének gátlása céljából antibiotikumokat tartalmaz. Lehetséges azonban, hogy bizonyos baktériumok rezisztensek ezekre az antibiotikumokra.
A „halvány színű” oldal TTC agarral van bevonva, amely lehetővé teszi a legtöbb baktérium növekedését. A baktériumokon kívül azonban többféle élesztő- és penészgomba is megjelenhet a TTC agaron, amely nem tartalmaz gombák növekedését gátló anyagokat. Általában az élesztő- és penészgombák lassabban növekednek, míg a baktériumtelepek hamarabb megjelennek.
A tesztlemez felszíne szinte azonnal pirosra vagy rózsaszínűre változott. Ez azt jelenti, hogy sok baktérium van jelen?
Nem, ez minden bizonnyal csak kémiai reakció. Az Easicult TTC és az Easicult Combi lemezeken található TTC festék (a tenyésztő közeghez adott TTC arra szolgál, hogy a telepek pirosra színeződjenek) akkor mutat színreakciót, ha a tenyésztő közegben található tápanyagok lebomlanak. Ezt okozhatja a baktériumok növekedése, de okozhatják bizonyos vegyszerek is. Ha a színváltozást a tesztelt folyadékban található vegyszerek okozzák, a színreakciónak az első 15–30 percen belül meg kell jelennie. Ebben az időszakban azonban még nem látszódhatnak telepek a teszt felszínen.
Mit jelent az, hogy 103, 104, 105 stb?
A felső indexben szereplő szám a 10 valahányadik hatványát jelenti. Ha egy minta eredményének leolvasása szerint a mikroorganizmusok száma 103 mikroorganizmus/milliliter, ez azt jelenti, hogy 1 milliliter folyadékban 10 × 10 × 10, vagyis 1000 mikroorganizmus van jelen. Ha a leolvasás szerint 104 mikroorganizmus/milliliter van jelen, ez 10 000 mikroorganizmust jelent stb.
Megérkeztek az eredmények a laboratóriumból, de nem értem pontosan, hogy mit jelentenek.
A „teljes lemezszám” (Total Plate Count), a „teljes élő baktériumszám” (Total Viable Count, TVC) és a „lemezszám” (Plate Count) kifejezések mind a „teljes baktériumszám” (Total Bacterial Count) meghatározását jelentik. A laboratóriumi jelentésben az eredmény általában olyan formában szerepel, hogy egy 1–10 közötti szám szorozva a 10 valahányadik hatványával. Például a 2,4 × 103 azt jelenti, hogy milliliterenként 2400 baktériumot állapítottak meg. Ha ugyanazon a mintán az Easicult tesztet végeznék el, az eredmény 103 lenne.
Több mint 48 óráig inkubáltam a teszteket. Ez nem baj?
Elfogadható a teszteket 48 óráig vagy hosszabb ideig inkubálni. Számos esetben ez javasolt is, hogy megjelenjenek a lassabban növekedő mikroorganizmusok.
A készletben található utasítások 24 - 36 órás inkubációs időt írnak elő. Mennyi ideig inkubáljam a teszteket?
Szobahőmérsékleten tárolva javasolt a teszteket 2 - 4 napon keresztül inkubálni. Ha 30ºC-on inkubálja a teszteket, érdemes leolvasni az eredményt 24 óra után, ésa teszteket visszahelyezni az inkubátorba, és újra leolvasni 48 óra után és 96 óra után.
Néhány telep igen nagyra nőtt. Ez azt jelenti, hogy több mikroorganizmus van jelen?
Nem, a telepek mérete nem függ össze a mikroorganizmusok számával. Elvileg minél kevesebb mikroorganizmus van a lemezen, annál több hely és tápanyag jut egy-egy telepnek, és ettől nagyobbra nőhetnek. Ez azonban nem mindig van így.
Van olyan Easicult termék, amellyel azonosítható valamelyik specifikus fajta mikroorganizmus, például a Legionella vagy más kórokozók?
Az egyes mikroorganizmus-fajták azonosítása bonyolultabb feladat, és ilyet általában csak mikrobiológiai laboratóriumban végeznek. Az Easicult lemezek nem arra szolgálnak, hogy kifejezetten valamelyik fajta mikroorganizmust mutassák ki.
Világosban vagy sötétben kell inkubálni a teszteket?
Mindkét lehetőség megfelelő, mert a fény nem befolyásolja a teszteket. Közvetlen napfénynek azonban nem szabad kitenni a lemezeket az inkubáció során.
Az Easicult TTC agaron megjelent telepek közül néhány nem piros színű. Ez mit jelent?
A telepek azért színeződnek pirosra, mert az indikátorfesték redukálódik. A tenyésztő közeghez adott festék arra szolgál, hogy a telepek jobban láthatók legyenek a teszt felszínéhez képest. Bizonyos baktériumok nem mindig redukálják a festéket, ezért esetenként előfordulnak színtelen telepek.
Hogyan tároljam az Easicult tesztet?
Az Easicult tesztet szobahőmérsékleten kell tárolni, légáramlatoktól és hőmérséklet-ingadozásoktól védett helyen, hogy megmaradjon a nedvességtartalma és a tápanyagok egyensúlya az agarban. Ügyeljen arra, hogy a tesztek ne fagyjanak meg, és ne érje őket közvetlen napfény.
Az inkubációs hőmérséklet-tartományt a tesztkészletben található utasítások tartalmazzák. Milyen hőmérséklet szükséges a tesztek inkubálásához?
Ha rendelkezésre áll inkubátor, a teszteket 27 - 30°C-on kell inkubálni. Ha nincs inkubátor, a teszteket szobahőmérsékleten (18 - 25°C) kell tartani. Ilyenkor javasolt hosszabb ideig tárolni a teszteket a leolvasás előtt.
Mennyi az az elfogadható baktériumszám, amelyet a hűtővíz tartalmazhat?
Hűtővíz esetében az irányérték általában 103 – 104 telepképző egység (Colony Forming Unit, CFU) milliliterenként. Mindazonáltal az Ön által használt rendszer esetén elfogadható baktériummennyiséget egyénileg kell meghatároznia.
Van egy doboz Easicult tesztem, amelynek lejárt a felhasználhatósági ideje. Ettől még használhatók a tesztek?
Az Easicult tesztek felhasználhatósági ideje a dobozok oldalára van nyomtatva. A felhasználhatósági időt úgy határozták meg, hogy ténylegesen mennyi ideig marad stabil a termék. Ahhoz, hogy megbízható eredményeket kapjon, a lejárati idő előtt kell felhasználni az Easicult tesztet.